آتشی بر دل سلامت ساکنان پارس جنوبی
آتشی بر دل سلامت ساکنان پارس جنوبی

حسین ایزدپناه /حالا اگر بعضی وقتها ارتفاع زبانه های این شعله های گازی از حد معمول می گذشت در نظر بسیاری از همان کسان که اطلاع چندانی از فرایند سوخت و ساز گاز نداشتند ، این آینده را متجلی تر جلوه می نمود . اما متا سفانه حقیقت این نبود که آنان می پنداشتند ، زیرا وقتی یک فلر گازی در چنین وضعیتی قرار می گیرد در اصطلاح خارجی می گویند : پالایشگاه در حالت shutting down قرار دارد یا به عبارت نفتی ها گاز سوزی و در گفتمان خودمانی هم هدر دادن ذخایر خدادادی معنی می شود .

تاریخ انتشار: 2 آبان 1389
کدخبر : 731
موضوع : گزارش
بازنشر

آتشی بر دل سلامت ساکنان پارس جنوبی

واقعیتی سمی، از آلاینده های زیست محیطی عسلویه

حسین ایزدپناه

چند سال پیش وقتی کسی برای اولین بار به منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس می آمد ، شاید اولین چیزی را که نظرش به آن جلب می شد، مشعلهای فروزانی بود که دور نمای روشن اقتصادی را برای کشورمان نوید می داد . -که حقیقتا نییز چنین است -.

حالا اگر بعضی وقتها ارتفاع زبانه های این شعله های گازی از حد معمول می گذشت در نظر بسیاری از همان کسان که اطلاع چندانی از فرایند سوخت و ساز گاز نداشتند ، این آینده را متجلی تر جلوه می نمود . اما متا سفانه حقیقت این نبود که آنان می پنداشتند ، زیرا وقتی یک فلر گازی در چنین وضعیتی قرار می گیرد در اصطلاح خارجی می گویند : پالایشگاه در حالت shutting down قرار دارد یا به عبارت نفتی ها گاز سوزی و در گفتمان خودمانی هم هدر دادن ذخایر خدادادی معنی می شود .

در مواقعی که تاسیسات گازی دچار نقص فنی می شود، پالایشگاه در حالت غیر فعال قرار می گیرد و با توجه به اینکه امکان ذخیره سازی گاز ورودی وجود ندارد ، گاز از طریق همین فلرها سوزانده می شود

دراینکه صنعت نفت ما دارای چنین تکنولوژی برای ذخیره سازی نمی باشد ،بحثی نیست اما گرفتن این فناوری از کشورهای توسعه یافته و مدیریت آن در تاسیسات صنعتی کشور چرا نباید امکان پذیر باشد ؟! تا علاوه بر ذخیره سازی این نعمت ارزشمند از آلودگی بیش از حد محیط زیست نیز جلوگیری شود؟!

در هر صورت مشعلهای گازی با زبانه های آتش کم یا زیاد، نماد های جریان تولید انرژی در این منطقه مهم اقتصادی هستند که این روزها به دغدغه های اصلی دوست داران محیط زیست ، کارکنان فعال در پروژه ها ، همچنین ساکنان بومی این منطقه بدل شده است . اگر چه این دغدغه ها برای ساکنین 36000 نفری مردمان عسلویه که ممکن است نسبت به آلودگیهای پیرامونی محیط خود آگاهی کمتری داشته باشند ، و این طور که معلوم است طرحی نیز برای انتقال آنان به مکانی دیگر نیز در دست نیست ، جدی نباشد . اما این موضوع در بین کارکنان که به شکل مستقیم تری با آلاینده ها روبرو هستند به امر نگران کننده ای تبدیل شده است ، هر چند که آنها به این منطقه به عنوان سکونتگاه دائم خود نگاه نکنند.

اثرات منفی بر فضای سبز منطقه ، از بین رفتن اکوسیستم طبیعی و گیاهی ؛خطرات پسابهای صنعتی سرازیر شده به دریا ، تخریب مرجانها ، زیستگاه های آبزیان ساحلی و از همه مهمتر مشکلات تنفسی و ریوی ، همچنین بیماریهای خونی .... و خیلی مسائل شبیه به آن ، بواسطه وجود مواد آلاینده ای چون دی اکسید نیتروژن ، ازن،هیدروژن سولفوره ، دی اکسید گوگرد و.....نمونه هایی از هشدارهای کارشناسان بهداشت و محیط زیست بوده است که در خصوص پیامدها ی منفی حضور تاسیسات نفتی در این قسمت از جنوب کشور تا کنون گزارش شده است .

حالا طبق اعلام اخیر کارشناسان امر در مورد آلوده بودن صد برابری هوای عسلویه نسبت به تهران! و گزارشاتی که از مراکز بهداشتی منطقه در خصوص مراجعات متعدد بیماران با علائم مشخص بیماریهای فوق بدست می آید، جای این سوالها باقی است که چه تمهیدات اساسی و فوری برای بر طرف کردن این نگرانی ها اتخاذ شده است ؟ و آیا سلامت آینده مردمان بومی این منطقه تضمین خواهد شد ؟و سوال دیگر اینکه از انجا که سایت 2 (تمبک) در حالت بستر سازی برای تاسیسات پالایشگاهی آن هم در محدوده زمانی فشرده قرار دارد ،زیرساختهای لازم برای مقابله با آلاینده ها در حال ایجاد می باشد ؟

مطالبه مشابه
نظرات
تصویری