چرا نوروز به شهرستان دير سفر كنيم (تصاوير)
چرا نوروز به شهرستان دير سفر كنيم (تصاوير)

شهرستان دير با وجود دهها كيلومتر مرزآبي با بكرترين سواحل وجزاير در كنار آثار طبيعي ملي از جمله كوه نمك جاشك، پارك ملي دير-نخيلو ، مسجد جامع و امامزاده ها و اماكن مذهبي، آبگرم و چشمه ي آب معدني گنوي، بزرگترين بندرصيادي كشور و....يكي از مقاصد مورد انتخاب گردشگران براي نوروز مي باشد.

تاریخ انتشار: 25 اسفند 1394
کدخبر : 3853
موضوع : اسلاید خبری
بازنشر

شهرستان دير با وجود دهها كيلومتر مرزآبي با بكرترين سواحل وجزاير در كنار آثار طبيعي ملي از جمله كوه نمك جاشك، پارك ملي دير-نخيلو ، مسجد جامع و قلعه تاريخي بردستان، امامزاده ها و اماكن مذهبي، آبگرم و چشمه ي آب معدني گنوي، بزرگترين بندرصيادي كشور و....يكي از مقاصد مورد انتخاب گردشگران براي نوروز مي باشد.

در اين گزارش ديرنيوز تنها به برخي از جاذبه هاي گردشگري شهرستان دير اشاره شده است :

1 ) جزيره نخيلو

جزیره نخیلو بهشت پرندگان در استان بوشهر از نادرترین جزایر جهان و بینظیرترین جزیره خاورمیانه در زمینه زادآوری پرندگان مهاجری دریایی است.جزیره نخیلو در محدوده شهرستان دیر واقع شده و یکی از نادرترین جزایر جهان و بینظیرترین جزیره خاورمیانه در زمینه زادآوری پرندگان مهاجری دریایی است.این جزیره، تحت حفاظت محیط زیست استان بوشهر قرار دارد و به دلیل پوشش مناسب گیاهی، بستر ماسههای صدفی و خالی از سکنه بودن، محل ایدهآلی برای تخمگذاری پرندگان تابستان گذر است.

width=514

پرندگانی همچون پرستوی دریایی پشت تیره، پرستوهای کاکلی بزرگ و کوچک و نوعی خرچنگخوار که با جمعیتی بیش از 50 هزار قطعه در سراسر جزیره کوچک نخیلو پراکنده هستند، منظره زیبایی از پرواز پرندگان در آسمان ایجاد میکنند.مساحت جزیره نخیلو 32 هکتار است و از نظر توپوگرافی درسطح آن تپه یا ناهمواری وجود نداشته و ارتفاع سطح آن بیش از سه متر نیست، شکل جزیره مدور و سطح آن پوشیده از ماسه با بقایای صدف هاست که به طور کامل با یکدیگر ممزوج و یکپارچه شده اند.

width=417

2) كوه نمك جاشك

گنبد نمکیجاشكاز زیباترین کوههای جهان است که مناظر و چشماندازهای بسیار زیبایی دارد و از نقاط مهم گردشگری شهرستانمحسوب میشود. كه در سال 88 به عنوان اثر طبيعي ملي به ثبت رسيده است.بگنبد نمکی جاشكدر فاصله ۱۴۴ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر و 50 کیلومتری بندر ديرقرار دارد و بزرگترین و زیباترین گنبد نمکی جهان به شمار میآید.

وسعت گنبد در حدود سه هزار و ۶۶۶ هکتار بوده و ارتفاع قله آن هزار و ۴۹۰ متر از سطح دریا است و حداقل ارتفاع آن از سطح دریا نیز ۷۰ متر است.

width=483

width=527

width=529

3 ) مسجد جامع بردستان (مسجدي با قدمت هزار سال)

مسجدجامع بردستان از توابع شهرستان دير در استان بوشهر بر روي تپه اي مشرف به بردستان واقع شده است. مسجد از نوع مساجد برونگرا و فاقد حياط مي باشد. سادگي ، شيوايي و استفاده از گچبري براي نماي بيروني كه سفيد رنگ است آرامش خاصي به بيننده القا مي كند

سجد داراي 12 ستون است كه سقف را نگاه داشته و هفت دهليز دارد و ارتفاع سقف تا سطح زمين به 5 متر مي رسد. در ضلع شرقي شبستان نيز اطاقي هشت ضلعي قرار دارد كه ورودي دو اطاق ديگر است و يك رديف پلكان مدور در آن وجود دارد كه به پشت بام منتهي مي شود.

width=493

width=536

4) منطقه حفاظت شده مند

منطقه حفاظت شده مند در استان بوشهر بين N2705 تا N2810 عرض شمالي و E5115 تا E5106 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 49951 هكتار مي باشد.
پوشش گياهي: حرا گز و كهور.
پرندگان : گيلانشاه خالدار و هوبره .

منطقه حفاظت شده مند با وسعت ‪ ۴۶‬هزار و‪ ۵۰۰‬هكتار با دو اكوسيستم آبي و خشكي در كنار بخش بردخون از توابع شهرستان دير واقع در ‪ ۱۸۰‬كيلومتري جنوب شرقي بندر بوشهر قرار دارد. مند منطقهاي جلگهاي كويري است كه داراي دو فصل زمستان نسبتا خشك و تابستاني گرم است. چهار جزيره خان، تهمادون، نخيلو و امالكرم به زيبايي منطقه حفاظت شده مند در سواحل زيباي خليج فارس افزودهاند. رودخانه زيباي مند پرآبترين رودخانه استان بوشهر تنها منبع آبي تامين آب شرب حيات وحش منطقه ياد شده است. پوششمناسب گياهاننادري چونانوكنمون سودامبوليس،دامبارنكيما، هالوكاريس، ساريكورينا، و درختان حرا، گز، كهورپاكستاني و كنار و ساحلي بودن اين منطقه مكان زيست و مهاجرت انواع پرندگان، آبزيان، خزندگان و حيوانات را فراهم كرده است.

نخل، نماد زيبايي سواحل خليج فارس نيز در قالب نخلستانهاي پراكنده در منطقه حفاظت شده مند به چشم ميخورد. رويش بيش از‪ ۸۰‬نوع گياهان ماندآبي كه يكي ازبااهميتترين اكوسيستمهاي زميناست زيستگاه سفرهاي بسيار مناسبي را براي انواع گونههاي جانوري بويژه گونههاي مختلفي از لاك پشتها را در اين منطقه فراهم كردهاست. در تمام جهان تنها هفت گونه لاك پشت دريايي شناسايي شده كه به علت شكار بي رويه نسل انواع لاك پشتها در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.

width=459

width=485

width=527

width=600

5) آب گرم گنوي (سورو)

سورو (Souroo) نام روستایی در چند کیلومتری شمال شهر دوراهک از توابع شهرستان دیر بوده که در پشت این روستا چشمه ی آبگرمی از دل زمین جوشیده و مکانی بسیار زیبا را بوجود آورده است .اصولا هرجا که آب جاری باشد زندگی معنا پیدا میکند و چه بسا که این آب از دل گرمای زمین جوشیده و خاصیت های بسیار زیادی را با خود به همراه داشته باشد. چشمه ی آب گرم سورو تفرجگاهی باصفا و یکی از جاذبه های گردشگری استان بوشهر به شمار می رود که همه ساله چشمه ی آن پرآب و محل اطراف آن سرسبز می باشد.

width=550

مطالبه مشابه
نظرات
تصویری