جفای متانول کاوه و بی پناهی کارگران دیّری
جفای متانول کاوه و بی پناهی کارگران دیّری
سایت خبری بندرذیّر(دیّرنیوز).مازیار هوشمند/در حالی که مردم بندر دیّر و مناطق اطراف در راستای کمک به فعالیت های صنعتی – اقتصادی، علیرغم آسیب های زیادی که متوجه آنان شده است، تا کنون بیشترین تعامل را با مجموعه متانول کاوه داشته اند، به نظر می رسد این رفتارهای تبعیض و تحقیرآمیز با کارگران بومی، بیشتر بوی قلدری می دهد؛ و ضروری است تا هیأت مدیره محترم این شرکت به زیر مجموعه خود بابت این کارهای ناصواب و به دور از عدالت، تذکر، و نگرانی این کارگران زحمتکش را پایان دهند.
تاریخ انتشار: 19 بهمن 1392
کدخبر : 2494
موضوع : خبر
بازنشر

مازیار هوشمند*

قریب به 9 سال پیش در حالی فعالیت شرکتی با نام پتروشیمی متانول کاوه با هدف احداث بزرگترين واحد توليد متانول در جهان با ظرفیت تولید 7 هزار تن در روز، در بندر دیّر آغاز گردید، که فعالین محیط زیست به مخرّب بودن تولیدات این شرکت در آلودگی محیط زیست، و تأثیر نامطلوب آن بر زندگی مردم منطقه، و مهمتر از آن تخریب بکرترین سواحل شهرستان، هشدارهای فراوانی داده بودند.

تولیدات این شرکت ماده شیمیایی متانول است، که مايعي شفاف و بي رنگ مي باشد و در توليد انواع مختلف مواد شيميائي مانند فرمالدئيد، رزين ها، اسيد استيك، حلال ها، و غيره..... استفاده مي شود. فارغ از زیان های تولید این ماده شیمیایی خطرناک، صنایع پتروشیمی ذاتاً از صنایع آلوده کننده ی محیط زیست به شمار می روند که آلاینده های زیادی را که بعضاً بسیار خطرناک و مرگبار نیز هستند، وارد هوا، آب و خاک می کنند.

با همه ی این خطرات، مسئولین وقت با شعار رونق فعالیت های صنعتی – اقتصادی و ایجاد اشتغال در این شهرستان دور افتاده و در بن بست قرار گرفته، بی توجه به هشدارهای فعالین محیط زیست، بنای شرکتی را نهادند که امروز نه تنها رونقی اقتصادی برای این شهرستان نداشته، بلکه مراحل اولیه ایجاد این کارخانه (قبل از تولید و بهره برداری) باعث آلودگی های آب، هوا، خاک و صوتی فراوانی برای مردم دیّر و مناطق اطراف شده است. خطراتی که در زمان بهره برداری از تولیدات این شرکت زیان بارتر، و روند مقابله و رفع آن دشوارتر می نماید.

سال هاست حضور این شرکت در کنار مسیر ورودی شهر دیّر، خطرات جاده ای زیادی را رقم زده، و عملاً باعث مرگ شهروندان بسیاری شده است. تردّد بسیار زیاد وسایط نقلیه سبک و سنگین این شرکت، علاوه بر آلودگی صوتی و جاده ای، آسایش و امنیت مردم مناطقی همچون الی جنوبی و شمالی، بی بی خاتون و جبرانی را سلب کرده است، و هیچ مسئولی در این شهرستان و استان نیست که یقه آنان را بچسبد و حداقل عوارض این همه مزاحمت و آلودگی را از آنان باز ستاند.

علاوه بر آن، این شرکت در بحث پرداخت عوارض به شهرداری بندر دیّر نیز خساست کامل به خرج می دهد، و با چانه زنی و متوسل شدن به این و آن خواستار اخذ تخفیفاتی است، تا با گرفتن آن، در فزونخواهي هاي خود، سنگ تمام بگذارد.

در کنار خطرات زیست محیطی ایجاد این کارخانه، این شرکت نسبت به تعهدات خود در مقابل مردم نیز پایبند نبوده، و اخیراً خبر می رسد که کارگران بومی این شرکت در مقابل شورای شهر دست به اعتراض زده، و نسبت به دستمزد کم، تبعیض بین نیروهای بومی و غیر بومی توسط مسئولین شرکت، و عدم حمایت از آنان گلایه مندند. رویه ی ناپسندی که اگر مسئولین شهر به آن واکنش نشان ندهند، زیاده خواهی این حضرات که به بهانه سرمایه گذاری، با تصاحب و تخریب بهترین و بکرترین سواحل استان بوشهر، علاوه بر آلودگی محیط زیست، زمینه اشتغال نیروهای بومی را کاهش و عملاً از بین برده اند، گسترش خواهند داد.

تبعیض و تضییع حق، آن هم حقوق کارگری که در بدترین شرایط عرق می ریزد، عملی ناپسند، غیر اخلاقی، و آخر بی ایمانی است، که جز جفا و ظلم بر مردم، هیچ پیام روشنی ندارد. بر مسئولین شرکت متانول کاوه است، نارضایتی کارکنان بومی آن شرکت را توجه، و در رفع نگرانی آن بکوشند، و بیش از گذشته فرصت و موقعیتی که مردم نجیب شهرستان دیّر برای آنان مهیّا نموده اند، قدر گذارند. بی اعتنایی به خواسته ی کارگران بومی و تحقیر آنان با دستمزد بسیار اندک و عدم بهره مندی شان از پاداش ها و مزایای معمول، جفایی است که این شرکت سال ها در حق مردم شهرستان دیّر روا داشته، و دستگاه های متولی امر از جمله اداره کار و رفاه اجتماعی ظاهراً ککشان هم نمی گزد، که عده ای کارگر بی پناه همشهری حقشان تضییع، و زندگی و اعصاب و آرامششان نیز به هم ریخته است.

در حالی که مردم بندر دیّر و مناطق اطراف در راستای کمک به فعالیت های صنعتی – اقتصادی، علیرغم آسیب های زیادی که متوجه آنان شده است، تا کنون بیشترین تعامل را با مجموعه متانول کاوه داشته اند، به نظر می رسد این رفتارهای تبعیض و تحقیرآمیز با کارگران بومی، بیشتر به فزون خواهي مي ماند؛ و ضروری است تا هیأت مدیره محترم این شرکت به زیر مجموعه خود بابت این کارهای ناصواب و به دور از عدالت، تذکر، و نگرانی این کارگران زحمتکش را پایان دهند.

مسئولین محترم شهرستان دیّر نیز ضمن کمک و حمایت از توسعه فعالیت های صنعتی – اقتصادی در شهر و مناطق اطراف، پاسدار حق و حقوق مردم و شهر باشند، و اجازه ندهند شرکت ها و مراکزی به بهانه سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال، به مردمی شریف و محجوب، ستم روا داشته، و آرامش و امنیت را از آنان سلب نمایند.

*صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه پیام عسلویه

مطالبه مشابه
نظرات
حسین در تاریخ 20/11/1392 - 19:41 :
اقای هوشمند متاسفانه ما کارگران متانول باید اجبارا اضافه کاری حضور پیدا کنیم و گر نه اخراجمون میکنند
فخرایی در تاریخ 19/11/1392 - 13:10 :
آفرین بر جناب هوشمند. بالاخره یکی بلند شد و دادی زد. این شرکت همه مون را تا یکی دو سال دیگه به کشتن میده. باز هم درود به هوشمند و قلم شیوایش
مرتضی فخرایی در تاریخ 19/11/1392 - 10:23 :
سلام ازآقای هوشمند بسیار سپاسگزارم .
تصویری